eBOK

Fundusze
unijne

Co wiesz o wodzie w Twoim kranie?

Eksploatacja sieci wodociągowych oraz dostarczanie wody mieszkańcom Bytomia to jedno z podstawowych zadań Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. (BPK). Spółka eksploatuje 455 km sieci wodociągowej (z czego 114 km stanowią podłączenia) znajdującej się na terenie miasta. Na obszarze gminy pracuje także 11 pompowni wody.

Ile wody zużywają Bytomianie?

Przeciętny Polak zużywa ok. 4-5 m3 wody miesięcznie, natomiast  statystyczny mieszkaniec Bytomia zużywa jej blisko 3 m3. To sprawia, że BPK rocznie dostarcza wszystkim swoim odbiorcom ok. 5,7 mln m3 wody. Dla porównania aktualny stan napełnienia zbiornika wodnego Kozłowa Góra wynosi ok. 10 mln m3.

Bytom nie posiada własnych ujęć.

Za dostarczenie wody do bytomskich mieszkań odpowiada BPK. Bytom nie posiada jednak własnych ujęć wody. Spółka kupuje ją od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. (GPW) – producenta i hurtowego dostawcy wody przeznaczonej do spożycia. Woda dostarczana do Bytomia pochodzi z czterech Stacji Uzdatniania Wody: Bibiela, Kozłowa Góra, Miedary i Zawada oraz z Sieciowych Zbiorników Wyrównawczych Murcki, z których dostarczana jest woda pochodząca z dwóch Zakładów Uzdatniania Wody: Dziećkowice i Goczałkowice. Woda pobrana z ujęć transportowana jest do Bytomia przez sieć magistralną należącą do GPW, by trafić do jednego z 52 punktów zakupowych. Stamtąd woda przesyłana jest do odbiorców przez sieć wodociągową eksploatowaną przez BPK.

Dbamy o jakość Twojej wody

BPK przeprowadza badania wody zdatnej do picia w ramach monitoringu kontrolnego 11 razy w roku, w zakresie monitoringu przeglądowego raz w roku w 18 stałych punktach miasta w zakresie określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Badania kontrolne przeprowadzane są również przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W uzasadnionych przypadkach Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne prowadzi także badania kontrolne jakości wody w wybranych punktach miasta. Dodatkowo jakość wody badana jest przez GPW, która przesyła do BPK wyniki wykonanych badań. W ramach nadzoru nad jakością wody Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu wykonuje badania wody w wybranych punktach zgodności.

Za jakość wody odpowiada także odbiorca

Zgodnie z obowiązującą Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi odpowiedzialność za jakość wody oraz jej straty odpowiadają wszyscy uczestnicy systemu zaopatrzenia w wodę, w granicach eksploatowanej infrastruktury. To oznacza, że odpowiedzialność za jakość wody rozkłada się na kilka podmiotów. Od ujęcia wody do studni zakupowej odpowiedzialność ta spoczywa na GPW, od studni zakupowej do wodomierza głównego na BPK, natomiast za instalację wewnętrzną – od wodomierza głównego -odpowiada odbiorca, w tym zarządca nieruchomości.

Historia bytomskich wodociągów

Początki centralnego systemu zaopatrzenia miasta w wodę sięgają końca XVII w. Istnienie najstarszych wodociągów zostało potwierdzone badaniami archeologicznymi. W 1970 r. natrafiono na fragment drewnianego rurociągu w północno-wschodnim narożniku Rynku. Z kolei w 1985 r. na skrzyżowaniu ulic Jainty i Piekarskiej odkryto drewniany wodociąg biegnący wzdłuż ul. Piekarskiej.

   

Serwis używa plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w informacji w zakresie ochrony danych osobowych

   

Rozmiar tekstu


Wersja kolorystyczna