O nas
Władze
spółki
Funkcję Zgromadzenia Wspólników pełni Prezydent Miasta Bytomia działając jako organ Gminy Bytom, posiadającej w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 100% udziałów, tj. 465 417, po 500 zł każdy.
Zarząd:
- Longin Siemlat – Prezes Zarządu
- Marek Stajndor – Wiceprezes Zarządu
Rada Nadzorcza:
- Magdalena Jelonek – Wiatr – Przewodnicząca Rady Nadzorczej
- Piotr Pituła – Zastępca Przewodniczącej Rady Nadzorczej
- Jacek Brzezinka – Członek Rady Nadzorczej
- Roland Mateja – Członek Rady Nadzorczej
- Ryszard Lis – Członek Rady Nadzorczej
Obiekty
Siedziba główna Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.
pl. Kościuszki 11
41-902 Bytom
Tel.: 32 39 67 100
Zaplecze Techniczne
ul. Zabrzańska 1
41-907 Bytom
Oczyszczalnia ścieków „Centralna”
ul. Sikorskiego 5a
41-922 Radzionków
Oczyszczalnia ścieków „Miechowice”
ul. Łaszczyka
41-923 Bytom
Oczyszczalnia ścieków „Bobrek”
ul. Niemcewicza
41-905 Bytom
Składowisko odpadów
Al. Jana Pawła II 10
41-910 Bytom
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)
Al. Jana Pawła II 10
41-910 Bytom
Tel. 668 645 417
Historia
Początki centralnego systemu zaopatrzenia miasta w wodę istniały już pod koniec XVII wieku.
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. zostało powołane do życia aktem założycielskim z dnia 28 sierpnia 1992 roku na podstawie Uchwały Nr XXXI/245/921 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 9 marca 1992 roku oraz Uchwały Rady Pracowniczej z dnia 19 listopada 1991 roku, przekształcającymi Miejskie Przedsiębiorstwo Techniki Sanitarnej w Bytomiu w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Historia wodociągów w Bytomiu zaczyna się jednak znacznie wcześniej. Początki centralnego systemu zaopatrzenia miasta w wodę istniały już pod koniec XVII wieku. Istnienie najstarszych wodociągów zostało potwierdzone badaniami archeologicznymi. W 1970 roku natrafiono na fragment drewnianego rurociągu w północno-wschodnim narożniku Rynku, natomiast w 1985 roku na skrzyżowaniu ulic Jainty i Piekarskiej odkryto drewniany wodociąg biegnący wzdłuż ulicy Piekarskiej.
Po przejęciu Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej BPK stało się jedyną Spółką w Bytomiu zarządzającą gospodarką komunalną. Od stycznia 1993 roku Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne swoim zakresem objęło dystrybucję wody i jej sprzedaż, a także odbiór i oczyszczanie ścieków oraz administrowanie i nadzór nad siecią wodociągowo-kanalizacyjną. Dzisiaj Spółka dostarcza wodę dla całego miasta.
Na przestrzeni swej sięgającej XII wieku historii, Bytom niejednokrotnie musiał mierzyć się z problemem niewystarczającej ilości wody. Przez setki lat dla mieszkańców Bytomia była ona najcenniejszym dobrem.
Już wtedy praca rurmistrza dbającego o jakość wody i sprawność jej przesyłu była niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. W tej kwestii do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło. Pracownicy BPK wykazują się profesjonalizmem i rzetelnością, a dobro miasta i jego mieszkańców stawiają na pierwszy miejscu.