eBOK

Fundusze
unijne

Nowa taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Bytomiu na lata 2024-2026

Od 4 stycznia 2024 r. obowiązuje nowa taryfa za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Bytomia. Zgodnie z decyzją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, nowa taryfa została wprowadzona na okres 3 lat.

Nowa taryfa została opracowana w oparciu o obowiązujące przepisy i zatwierdzona przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wpływ na wysokość opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków mają m.in. wzrost kosztów energii elektrycznej i cieplnej, wzrost kosztów hurtowego zakupu wody i zagospodarowania osadów ściekowych, wzrost kosztów wynagrodzeń oraz materiałów eksploatacyjnych używanych m.in. przy remontach infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy budowie nowych sieci. 

W pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy, stawki opłat wyniosą: 7,68 zł brutto za 1 m3. wody oraz 12,53 zł brutto za odprowadzanie ścieków. W drugim roku obowiązywania taryfy za 1 m3. wody zapłacimy 8,16 zł brutto, a za 1 m3. odprowadzonych ścieków – 12,87 zł brutto. Opłaty w trzecim roku obowiązywania taryfy wyniosą odpowiednio: 8,46 zł i 12,90 zł brutto.

 
Statystyczny mieszkaniec Bytomia, zużywający około 2,8 m3. wody miesięcznie, w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki zapłaci więcej o około 12 zł. Dziś cena za 1 litr dostarczanej przez BPK wody wynosi niecałe 0,7 grosza, a po wejściu w życie nowej taryfy, w pierwszym roku jej obowiązywania będzie wynosiła niecałe 0,8 grosza.

Data wprowadzenia nowych taryf nie jest zależna ani od Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego ani od władz miasta – zgodnie z przepisami, data wejścia w życie nowej taryfy jest skorelowana z datą wydania decyzji administracyjnej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

   

Serwis używa plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w informacji w zakresie ochrony danych osobowych

   

Rozmiar tekstu


Wersja kolorystyczna