eBOK

Kontrola WIOŚ zakończona bez zastrzeżeń

Prace zabezpieczające rurociągi tłoczne w rejonie ul. Strzelców Bytomskich i ul. Hajdy zostały wykonane prawidłowo, a do ich przeprowadzenia nie wykorzystano odpadów, lecz materiały stanowiące produkty uboczne. Potwierdziła to zakończona 5 kwietnia 2024 r. kontrola Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ).

Od października 2023 r. Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska prowadził kontrolę Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w związku ze zrealizowanymi przez Spółkę pracami zabezpieczającymi rurociągi tłoczne przebiegające przez teren zapożarowanej hałdy w rejonie ul. Strzelców Bytomskich i ul. Hajdy w Bytomiu.

W trakcie kontroli ustalono, że do prac zabezpieczających wykorzystano materiały niestanowiące odpadów. Poddane analizie parametry i właściwości stosowanych materiałów zbadano pod kątem ich wykorzystania potwierdzając możliwość ich stosowania w pracach ziemnych. Przeprowadzone przez inspektorów oględziny miejsca przeprowadzenia robót nie wykazały wkomponowanych w rozplantowanym materiale wtrąceń odpadów. W toku prowadzonych czynności dwukrotnie dokonano kontrolnego poboru prób materiału wydobytego z hałdy. Organ kontrolujący nie stwierdził naruszeń ani wykroczeń. Według WIOŚ przeprowadzone prace zostały wykonane prawidłowo, a stan formalnoprawny zastosowanych materiałów nie budzi wątpliwości oraz zastrzeżeń.

Nakaz zabezpieczenia rurociągów tłocznych wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu, po tym jak stwierdził, że zapożarowana hałda stanowi zagrożenie dla ich poprawnego funkcjonowania. BPK zleciło więc specjalistycznej firmie wykonanie pionowych i poziomych ekranów zabezpieczających, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia instalacji transportującej ścieki z Przepompowni Ścieków Centralna zostało usunięte. Dzięki przeprowadzonym pracom, udało się doprowadzić do zaniku reakcji utleniania substancji węglowej zawartej w odpadach powęglowych, a tym samym wyeliminować ryzyko rozszczelnienia rurociągów. 

   

Serwis używa plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w informacji w zakresie ochrony danych osobowych

   

Rozmiar tekstu


Wersja kolorystyczna