eBOK

Zielona energia. Olbrzymia dotacja dla BPK

Prawie 31,5 mln zł dotacji przyznano BPK na realizację projektu Budowy instalacji OZE opartej o biogaz w oczyszczalni ścieków „Centralna” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 – Działanie: 10.6 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii. Inwestycja obejmuje zaprojektowanie i wykonanie przebudowy oraz rozbudowy obiektów gospodarki osadowej. Będzie to pierwsza od 20 lat tak duża inwestycja BPK w infrastrukturę Oczyszczani ścieków Centralna.

W ramach inwestycji Spółka planuje budowę m.in. drugiej zamkniętej komory fermentacyjnej objętości około 4700m3, nowego zbiornika osadów przefermentowanych oraz dodatkowych obiektów w węźle oczyszczania biogazu. Zmodernizowany zostanie też układ elektroenergetyczny obejmujący zabudowę agregatu kogeneracyjnego w nowym budynku, a całość zostanie dostosowana do infrastruktury towarzyszącej.

Oprócz poprawy w zakresie technologii oczyszczania ścieków i obróbki osadów wzrośnie ilość produkowanej przez oczyszczalnię energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Ma to olbrzymie znaczenie pod względem ekologicznym, ale i ekonomicznym. Procesy technologiczne zachodzące w oczyszczalni pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej. Zwiększenie produkcji własnej energii istotnie wpłynie więc na ograniczenie kosztów utrzymania „Centralnej”.

   

Serwis używa plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w informacji w zakresie ochrony danych osobowych

   

Rozmiar tekstu


Wersja kolorystyczna