eBOK

Odnawialne źródła energii w Oczyszczalni Ścieków „Centralna”

Oczyszczalnia ścieków Centralna

Zieloną energię na terenie Oczyszczalni Ścieków „Centrala” Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. wykorzystuje od wielu lat. Już w 2012 r. dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Spółka zrealizowała projekt „Rozbudowa węzła produkcji biogazu i energii elektrycznej w Oczyszczalni Ścieków „Centralna” w Bytomiu”. Biogaz to ekologiczne paliwo, gaz powstający w wyniku fermentacji beztlenowej osadów ściekowych w oczyszczalni ścieków, które są pozostałością procesu oczyszczania ścieków. Spalany w procesie kogeneracji produkuje energię elektryczną.

Biogaz to jednak nie jedyne źródło energii odnawialnej wykorzystywanej przez BPK. Przedsiębiorstwo na terenie swoich obiektów posiada także instalacje fotowoltaiczne. Znajdują się one w Oczyszczalniach Ścieków „Miechowice”, i „Bobrek” oraz na składowisku odpadów. Łącznie w 2023 r. BPK wytworzyło ponad 2 000 MWh energii elektrycznej, która pokryła prawie 26% całkowitego zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Energia wyprodukowana w Oczyszczalni Ścieków „Centralna” pokryła blisko 82% zapotrzebowania tego obiektu.

BPK cały czas rozbudowuje posiadany system energetyczny. W kwietniu br. Spółce przyznano prawie 31,5 mln zł dotacji na realizację projektu budowy instalacji OZE opartej o biogaz w oczyszczalni ścieków „Centralna” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 – Działanie: 10.6 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii. Inwestycja obejmuje zaprojektowanie i wykonanie przebudowy oraz rozbudowy obiektów gospodarki osadowej. W ramach inwestycji Spółka planuje budowę m.in. drugiej zamkniętej komory fermentacyjnej objętości około 4700 m3, nowego zbiornika osadów przefermentowanych oraz dodatkowych obiektów w węźle oczyszczania biogazu. Zmodernizowany zostanie też układ elektroenergetyczny obejmujący zabudowę agregatu kogeneracyjnego w nowym budynku, a całość zostanie dostosowana do infrastruktury towarzyszącej.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 30 września 2027 r. W najbliższej przyszłości BPK zamierza rozbudowę systemu energetycznego o kolejne elementy m.in. o budowę instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynem energii.

   

Serwis używa plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w informacji w zakresie ochrony danych osobowych

   

Rozmiar tekstu


Wersja kolorystyczna